
Milyen sok dologra hat ki a fantasy leírás? – Kozma Réka cikke
Világépítés? Karakterábrázolás? Információadagolás?
Ha a leírások a téma, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy azok fő funkciója az, hogy elképzelhetővé tegyék a környezetet, esetleg itt tudja megcsillogtatni a szerző a stílusát. Ha jobban belegondolunk, azt is felismerhetjük, hogy akár a fantasy művekben (ahogy más zsánerekben is) a leírások nagy szerepet játszanak a hangulat és az atmoszféra megteremtésében.
Viszont valójában az, hogy egy szerző mennyire ügyes a leírásokban, és mennyire ismeri a hozzájuk kapcsolódó eszközkészletet, nemcsak azt befolyásolja, hogy az olvasó mennyire pontosan tudja maga elé képzelni a történet világát, hanem számos más dolgot is.
Ezért ha valaki rosszul alkalmazza a művében a leírásokat, vagy többnyire kifelejti őket írás közben, az nem csak egy szempontból lesz gond, hanem az egész olvasmányélményt leronthatja.
Ha pedig valaki sokrétűen használja a leírásokat, nemcsak élénkebb lesz a világábrázolása vagy a szöveg hangulata, hanem egyéb szempontokból is erősebb lesz a történet. Illetve ha van olyan terület, amivel kapcsolatban a szerző azt érzi, hogy ott kihívásokkal küzd, a Fantasy leírás kurzuson tanult módszerekkel el tudja leplezni ezeket a hiányosságokat.
Nézzük, milyen területeken segíthet még neked az, ha megismered és gyakorlod a leírásokhoz kapcsolódó szélesebb eszközkészletet…
Hitelesebb, mélyebb karakterábrázolás a leírások segítségével
Hajlamosak vagyunk azt képzelni, hogy a leírás, amit olvasunk a könyvben, az a környezet meg a világ objektív leírása. Valójában ha az író nem konkrétan objektív mindentudó narrációval dolgozott, az összes leírása szubjektív lesz, és az egy hiányosság is, ha ezt nem veszi tekintetbe. Vagyis amit egy fantasy író ábrázol a világból, azt mindig a nézőpontkarakter érzékeli, és a karakter helyzete, személyisége stb. befolyásolja, hogy ő mit vesz észre a környezetből.
Ez a szempont pedig nem csak a leírásokat gazdagíthatja, hanem a karakterábrázolást is kiegészítheti is érdekesebbé teheti, mert a karakterről is árulkodik, hogy ő mire figyel fel, és azt milyen szavakkal írja le.
A leírásoknak nagy szerepe van a narratív távolság kialakításánál. Hiába talál ki a szerző megrendítő jeleneteket, amikben nagy érzelmeket élnek át a szereplők, ha ez a narrációban és a leírásokban nem tükröződik, elmarad a vágyott érzelmi hatás.
Leírások és hatékonyabb, izgalmasabb információadagolás
Kezdő íróknál (de akár gyakorlottabba íróknál is) jellemző, hogy nem tudják megmondani, egy szövegben mi narráció, háttér-információ, és mi leírás.
Ezzel együtt sokaknak az az ösztöne fantasy íróként, hogy ha bemutatja a világát, akkor narrációban mutassa be, vagyis elmagyarázza, hogy mi történt az elmúlt pár száz évben, mi jellemző az országok kultúrájára, milyen konfliktusok fordultak elő, milyen a politikai berendezkedés stb. Ez általában nem hatékony információadagolás, mert az olvasó úgy fogja érezni, hogy már nem egy regényt, hanem történelemkönyvet olvas, és kiesik a történetből, csökken az érdeklődése.
Sokkal élvezetesebb, ha nem külön magyarázó részekben mesél a szerző a világról, hanem beépíti például leírásokba. Így az információ érzékelhetővé válik a karakter és az olvasó számára is, a cselekmény organikus részévé válik, és nem zökkenti ki az olvasót.
Világépítés fejlesztése a leírások által
Ez némileg kapcsolódik az előző ponthoz, de azért emeltem ki külön, mert ha valakinek a világépítés nem annyira megy, nem szeret azzal sok időt tölteni, hogy a világa ezer éves történetét és minden apró részletét kitalálja, akkor a leírásokkal ezt egy kicsit el tudja kendőzni.
Ez akkor kevésbé működik, ha valaki olyan alzsánerben alkot, aminek a lényege a nagyobb ívű világépítés (például epikus fantasyknál), de ha nem világközpontú történetet írsz, akkor átgondolt leírásokkal és sokatmondó részletekkel azt a hatást lehet kelteni, hogy aprólékos és színes a háttérvilág a cselekmény mögött. Akkor is, ha nem töltöttél rengeteg időt a kigondolásával.
Ha megfordítjuk a kérdést, akkor az is igaz, hogy hiába gondolkoztál sokat a világodon, és készítettél több száz oldal jegyzetet a földrajzról, történelemről, gazdaságról, kultúráról stb., ha ezeket a tudnivalókat nem tudod érdekes és tapintható módon beleépíteni leírásokba, akkor az olvasó úgy fogja érezni, hogy a világod élettelen, szürke, nem tudja elképzelni maga előtt.
Ezen kívül még sok egyéb szerepe van a leírásoknak a fantasy művekben, ez csak pár szempont, amivel a Fantasy leírások kurzuson foglalkozunk majd. Ugyan a tananyag és a példák fantasztikus történetekre koncentrálnak, de a begyakorolt elvek használhatók a többi zsáner esetében is.
A Fantasy leírás kurzuson a hallgatók nem csak tanácsokat kapnak arra nézve, hogyan alkothatnak élénkebb leírásokat, erősíthetik a történet hangulatát, fejleszthetik az eszközkészletüket, hanem egy újfajta szemléletmódot kapnak, ami megváltoztatja azt, ahogy a világépítéshez és történetmeséléshez állnak.
Az egyik tananyagot pedig a különféle atmoszférateremtő és költői eszközöknek szenteljük, így a kurzus annak is sokat tud segíteni, aki a stílusát és a kifejezőkészségét szeretné fejleszteni.
Érdekel a Fantasy leírás kurzus? Jelentkezz most!
Április 25. éjfélig várjuk a regisztrációt. Bővebben a kurzusról…
Ne maradj le!

