
Lektorálási gyakorlat 2. – Regényfejlesztés szerkesztőknek
Új kurzusa indul a Modern Szerkesztőképzésnek, ez pedig a kéziratszervizek mintájára végzett lektorálási gyakorlat, ahol középpontban a regényfejlesztés áll.
A szerkesztő ilyenkor nem a kiadó részére ír egy rövid, tűpontos elemzést, hanem az írónak segít jobbá tenni a kéziratot. Támogató hangvétellel ír egy tíz-tizenkét oldalas magyarázatot, részletesen tárgyalva a karakterábrázolást, háttérvilágot, dramaturgiát és minden más kulcsfontosságú kérdést, pontosan meghatározva azt, hogy mi az, ami jól működik, illetve milyen dolgokat kellene elmélyíteni.
A Regényfejlesztés szerkesztőknek kurzus egy nyitóelőadással indul, ahol szó esik a fő elemzési szempontokról. Terítékre kerül az is, hogyan lehet felismerni, mi a szerző szintje, és ehhez képest magyarázni, illetve hogyan lehet kialakítani a támogató légkört.
Kiegészítésként beszélgetünk majd a szerkesztőt érintő lélektani részről, pl. milyen elemzési hibák fordulnak elő, hogyan lehet észrevenni, ha egy szerkesztő túlzottan bevonódik és ez elhúzza az elemzést.
A Regényfejlesztés kurzus részletei
A kurzus során a feladat négy regény elolvasása és az elemzés megírása. A lektorálásokat a heti Zoom-beszélgetés keretében közösen megbeszéljük. (Aki pótvizsgázik, annak van lehetősége gyakorlásként a kurzust a Lektori 1. szempontjai szerint teljesíteni és kiadói elemzést írni.)
A kurzusra az tud jelentkezni, aki legalább négy modult elvégzett a Modern Szerkesztőképzésen.
A tanfolyamot Varga Bea író, szerkesztő, viselkedéselemző tartja.
Díja: 68.580 Ft
(A tanfolyam az önálló szövegfeldolgozásra épül, de lehetőség van szupervízió kérésére is videóhívás keretében. Ennek díja a teljes tanfolyam esetén 40 ezer Ft, de lehetőség van utólag egy-egy elemzés átbeszélésére is, ennek díja 12 ezer Ft. A szupervíziót a segédoktatók tartják.)
A korábbi kurzusoktól eltérően ez az évközi kurzus most 8 hetes lesz, azaz kéthetente lesz a szakmai beszélgetés, és ennyi idő van az elemzések elkészítésére is.
Időtartam: 2024. szeptember 16-tól november 4 -ig.
Zoom-beszélgetések időpontjai:
- szeptember: 16, 30.
- október 14, 28.
- november 4.
A beszélgetések hétfőnként 18 órától kezdődnek. A felvételek egy hétig visszanézhetők.
Jelentkezés: 2024. augusztus 25-ig.
Bővebben a Modern Szerkesztőképzésről itt.
Érdekelnek az írói programok is? Kattints az Eseménynaptárra!

